петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 154
home Регион

Пристигнаа вакцините: Еве во која соседна држава граѓаните бесплатно ќе се вакцинираат!

Пристигнаа вакцините: Еве во која соседна држава граѓаните бесплатно ќе се вакцинираат!

Дози со вакцината против корона вирус „спутник V“ стигнаа во Србија на завршни тестирања.

Првите дози од вакцината се доставени во Белград, а како што истакнуваат институциите во Србија, вакцината ќе мора да помине лабораториска проверка во Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија. Русија прати 20 дози вакцина на тестирање во Србија.

Претседателот ан Србија Александар Вучиќ изјави дека во Србија покрај руските вакцини се очекува и прва пратка на вакцината на „Фајзер“ до крајот на годината, додека 350.000 дози од оваа вакцина ќе бидат обезбедени до крајот на февруари в година.

Како што истакна Вучиќ, вакцинацаијата во Србија треба да биде потполно бесплатна.

Коронавирус