вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 11
home Регион

Приштина зголемува за 10 отсто данок на стоки од Србија и од БиХ

Приштина зголемува за 10 отсто данок на стоки од Србија и од БиХ

Приштинските власти одлучија зголемување за десет отсто данок на стоки од Србија и од БиХ, како одговор на, како што се наведува, кампањата што се води против Косово, објави Коха.

Зголемувањето за 10 отсто се однесува на сите производи од Србија и од БиХ.

Министерот за трговија Ендрит Шаља кој ја предложил таа мерка вели дека тоа е „меѓународна пракса“. Мерката ја поддржал и заменикот косовски премиер Енвер Хоџај.

Коронавирус