сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Претседателските избори во Хрватска на 22 декември

Претседателските избори во Хрватска на 22 декември

Хрватската Влада на денешната седница ќе донесе одлука за распишување на претседателските избори, а Индекс. хр дознава дека првиот груг од изборите ќе се одржи на 22 декември, додека вториот на 5 јануари следната година.

Порталот наведува дека одлуката за распишување на изборите ќе стапи во сила на 21 ноември.

Освен одлуката за распишување на претседателските избори, владата денеска ќе донесе одлука и за висината на надоместокот за трошоците за изборна камапња за избор на претседател на Хрватска.

Коронавирус