петок, 14. август 2020. Вести денес: 34
home Регион

Претседателот на Србија од утре во официјална посета на Грција

Претседателот на Србија од утре во официјална посета на Грција

Претседателот на Србија Александар Вучиќ од утре ќе биде во дводневна официјална посета на Грција, ќе оствари средби со грчкиот државен врв и ќе се одржи Советот за соработка на високо ниво меѓу двете земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Официјалната посета ќе започне утре наутро со положување цвеќе на споменикот на Незнајниот јунак пред грчкиот Парламент, по што ќе следи средба со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос. Во продолжение Вучиќ ќе биде примен од градоначалникот на Атина, Костас Бакојанис, а во вечерните часови, српскиот претседател ќе присуствува на официјална вечера што во негова чест ја организира Павлопулос.

В среда, Александар Вучиќ ќе има средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, по што ќе следи и средба на двете делегации во рамките на Советот за соработка на високо ниво меѓу Грција и Србија. (МИА)

Коронавирус