сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 19
Во живо

Делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе оддадат почит пред гробот на Гоце Делчев

home Регион

Премиерите од земјите на Вишеградската група на средба со Јанша, тема ќе биде и Западен Балкан

Премиерите од земјите на Вишеградската група на средба со Јанша, тема ќе биде и Западен Балкан

Премиерите на земјите од Вишеградската група денеска ќе престојуваат во посета на Словенија, каде ќе разговараат за приоритетите на словенечкото претседателство со ЕУ, Конференцијата за иднината на Европа и за Западен Балкан.

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој ќе биде домаќин на неговите колеги од Чешка – Андреј Бабиш, од Унгарија – Виктор Орбан, од Полска – Матеуш Моравиецки и од Словачка – Едуард Хегер, изјави дека Словенија со години тесно соработува со Вишеградската група и има голем број интереси кои произлегуваат од членството во ЕУ, географската положба и слични нивоа на економски развој, јави СТА.

Со оглед на тоа што Словенија во моментов претседава со Советот на ЕУ, разговорите најверојатно ќе се осврнат и на постапката според членот 7 од Договорот за Европската унија покрената против Унгарија и Полска, која ја најави оваа недела министерот за надворешни работи Анже Логар.