среда, 31. мај 2023. Вести денес: 0
home Регион

Пред само неколку минути: Силен земјотрес доцна вечерва го стресе нашиот јужен сосед

Пред само неколку минути: Силен земјотрес доцна вечерва го стресе нашиот јужен сосед

Силен земјотрес доцна вечерва го стресе нашиот јужен сосед.

Според првичните информации објавени од Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 5 степени по Рихтер.

Епицентарот на земјотресот е 28 километри од Лефкада, односно 94 километри од Kеркира, на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.