петок, 5. март 2021. Вести денес: 155
home Регион

Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Пожар во предградие во западниот дел на Атика

Пожар во тревна област изби по 13 часот по локално време во Мегара, предградие во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, а од грчката Противпожарна служба, соопштуваат дека во гаснењето учествуваат 51 пожарникар, 19 возила, членови на специјализираната противпожарна бригада, еден пешадиски тим и два хеликоптера, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, пожарот е во близина на населено место и во околината има куќи.

Од Генералниот секретаријат за цивилна заштита соопштуваат дека генералниот секретар за цивилна заштита, Никос Хардаљас итно заминал во предградието каде што изби пожарот.

Мегара се наоѓа на околу 50 километри западно од центарот на Атина.

Коронавирус