понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Повторно се стресе Албанија: За половина час два земјотреси

Повторно се стресе Албанија: За половина час два земјотреси

За половина час два земјотреси ја погодија Албанија.

Првиот беше во 21 часот и 53 минути по локално грчко време со еприцентар 35 километри од Тирана со јачина од 2,6 степени по Рихтер надлабочина од 2 километри.

Вториот во 22 часот и 11 минути по локално време исто така со јачина од 2,6 степени по рихтер, но овојпат на длабочина од 14 километри, со епицентар на 26 километри северозападно од Тирана.

Потсетуваме дека претходно имаше и посилен потрес во Грција од 4,2 степени по рихтер, а два земјотреси имаше и во Италија во последните неколку часа.

Коронавирус