петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 99
home Регион

Повици до Албанија да се откаже од законот за онлајн медиуми

Повици до Албанија да се откаже од законот за онлајн медиуми

Четири меѓународни медиумски организации денеска ја повикаа албанската Влада да се откаже од два предлог-закони за државна регулатива и обврзна регистрација за онлајн медиуми, кои планира да ги усвои со цел борба против лажните вести.

Во писмо до премиерот Еди Рама и министерката за правда Етилда Ѓонај, Европскиот центар за слобода на медиуми, Европската федерација на новинари, Репортери без граници и „ПЕН Интернешнл“’ побараа од албанските власти да го повлечат законот, да ги вклучат новинарите и да побараат меѓународна помош во изработка на нови закони.

Во писмото се укажува дека во демократските земји „онлајн медиумите се саморегулирани“.

Во октомври и ОБСЕ изрази загриженост поради новиот систем за регистрација за медиумски интернет страници во Албанија.