петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Регион

Потврдени првите случаи на јужноафрикански сој во Хрватска

Потврдени првите случаи на јужноафрикански сој во Хрватска

Хрватска ги потврди првите два случаи во земјата на јужноафрикански сој на коронавирусот.

Епидемиологот Горанка Петровиќ за Н1 изјавила дека е регистриран пораст на бројот на заразени со британскиот сој на Ковид-19.

-Вчера ги добивме резултатите на примероците кои ги пративме во Европскиот центар за контрола на болести. Од 300 примероци со пристигнати резултати, 60 биле позитивни на британскиот сој што е 20 проценти позитивни примероци. Исто така потврдена е јужноафриканската мутација кај две лица кои се вратиле од Занзибар, изјавила Петровиќ.

Коронавирус