четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Потврден третиот случај на омикрон во Хрватска

Потврден третиот случај на омикрон во Хрватска

Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) денеска потврди дека во оваа земја е регистриран трет случај на сојoт омикрон.

– Со проверка на два примени примероци во државната лабораторија на СНИЈЗ, утврдено е дека се работи за омикронска варијанта. Паралелно со лабораториската анализа, извршена е и епидемиолошка студија и сите контакти на пациентите биле повикани да направат ПЦР тест во Хрватска – соопштија вечерва од СНИЈЗ.

Во соопштението се додава дека земени се вкупно 16 примероци, од кои 14 се негативни, еден е во фаза на обработка, а еден е позитивен на новата варијанта омикрон, што е вкупно три случаи заразени со оваа варијанта на коронавирус во Хрватска, пренесува 24сата.хр.

Од ЦНИЈЗ посочуваат дека сите со кои биле во контакт се прегледани и се во карантин.

Коронавирус