вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Регион

Потресна исповед од Грција: „Го гледав детето како гори пред мои очи“

Потресна исповед од Грција: „Го гледав детето како гори пред мои очи“

Популарното туристичко место Атика буквално го снема во пожарот кој ја зафати Грција во кој има повеќе од 60 загинати, а се стравува дека бројот ќе расте.

Жителите и туристите бегале од пожарот, некои ги проголтале пламените јазици, некои скокале во море, некои се угушиле во чад.

Грчкиот сајт „Прототема“ објави исповед на жители кои избегале од хоророт.

Велат дека било ужасно, бегале брзо, пламенот побрзо се ширел, некои скокале во море да се спасат но залудно.

Една мештанка ја имаше најпотресната сцена за сведочење. Таа никогаш нема да заборави како девојче горело пред нејзините очи.

Коронавирус