вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 8
home Регион

Потрага по близначки кои исчезнаа во пожарите во Грција (ФОТО)

Потрага по близначки кои исчезнаа во пожарите во Грција (ФОТО)

Спасените девојчиња од пожарите во областа Атика, кои таткото ги виде во телевизиски прилог и тврдеше дека се неговите ќерки, сепак не се деветгодишните близначки, а тие и официјално се водат за исчезнати.

Според грчките медиуми, човекот што на видеото е заедно со девојчињата во чамецот што во понеделникот вечерта спаси граѓани од една од плажите зафатени од пожарот, пред крајбрежната служба и грчката полиција рекол дека децата кои биле со него се негови, а веројатно, ова тврдење го поткрепил и со потребните документи.

Невладината организација за заштита на правата на децата „Насмевката на детето“, во соработка со грчките власти, објави плакати со фотографии и податоци за девојчињата.

Коронавирус