понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 131
home Регион

Потона чамец со мигранти – има удавени и исчезнати лица

Потона чамец со мигранти – има удавени и исчезнати лица
фото-илустрација

Најмалку шест лица се удавиле, а десетици се водат како исчезнати при потонување на чамец со илегални мигранти во Егејското Море во близина на грчкиот остров Лезбос, јави турската телевизија ТРТ.

Според првични информации, досега се спасени 58 лица.ТРТ, повикувајќи се на грчката новинска агенција „АМНА“, јави дека во чамецот имало околу 80 лица.

Во тек е акција за пребарување и спасување со бродови и хеликоптери на екипите на Грчката крајбрежна стража и Европската агенција за погранична и крајбрежна безбедност (Фронтекс).

Коронавирус