сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Регион

Поради срцеви проблеми Рама хоспитализиран во Берлин

Поради срцеви проблеми Рама хоспитализиран во Берлин

Албанскиот премиер Еди Рама итно е префрлен во болница во Берлин поради проблеми со срцето, објавија албанските и косовските медиуми.

-По прединфарктот што Еди Рама го преживеа во Тирана, за што и беше хоспитализиран, подоцна отпатува за Берлин со чартер лет. Дека здравствената состојба на Рама не е добра се забележа и во Берат кога тој не можеше да ги среди речениците, наведува порталот syri.net.

Според истиот извор, неговата состојба се влошила, а неколку часа подоцна тој бил итно хоспитализиран во Тирана, бидејќи имал прединфарктна состојба.

-Од понеделникот тој е хоспитализиран во Берлин. Причина за неговиот престој во Германија е неговата здравстена состојба, а не од друг причини, наведува порталот.

Веста ја пренесуваат и други албански и косовски медуми, но официјална потврда засега нема. (МИА)

Коронавирус