вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 93
home Регион

Поради штрајк на професорите затворени средните училишта во Грција

Поради штрајк на професорите затворени средните училишта во Грција

Грчката Федерацијата на професори од државните средни училишта од утрово почна 24-часовен штрајк, за да го изразат нивното несогласување за промените на законите што ги предлага Министерството за образование за новиот систем за запишување на факултет.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, поради штрајкот на професорите, денеска се затворени средните училишта.

Од Федерацијата закажаа и протести во Солун и во Атина.

Коронавирус