среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 150
home Регион

Поради коронавирусот Унгарија воведува гранична контрола кон Словенија

Поради коронавирусот Унгарија воведува гранична контрола кон Словенија

Поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Словенија, унгарските власти решија да постават гранична контрола меѓу двете земји.

Како што јави дописникот на МИА, властите во Будимпешта се решија на ваков чекор по зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Словенија.

Сите оние кои се од Италија, Кина, Јужна Кореа или Иран ќе им биде забранет влез во земјата. Унгарските граѓани кои доаѓаат од ризичните подрачја, ќе мора да бидат во 14 дневен карантин.

Освен кон Словенија, официјална Будимпешта реши да постави ваква гранична контрола и кон Австрија.

Локални избори 2021