среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 171
home Регион

Помпео му се јавил на Борисов

Помпео му се јавил на Борисов

Американскиот државен секретар Мајк Помпео разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Како што соопштија од Вашингтон, двајцата соговорници ја потврдиле силата на стратегискиот однос меѓу САД и Бугарија и разговарале за начините за унапредување на партнерството.

Секретарот Помпео ја поздравил посветеноста на Бугарија за воена модернизација, вклучително и неодамнешното купување на осум авиони од типот Ф-16. Тие, исто така, разговарале и за важноста на енергетската диверзификација и борбата против опасните влијанија во регионот.

Локални избори 2021