петок, 31. март 2023. Вести денес: 121
home Регион

Полициски час на Миконос, прекин на градежните активност на Санторини

Полициски час на Миконос, прекин на градежните активност на Санторини

Вонредни превентивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, од утрово стапуваат во сила на грчките острови Миконос и Санторини со одлука на заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА од Атина.

На Миконос, во следните 14 дена се воведува забрана за движење на граѓаните од 20 до 8 часот, односно полициски час, додека пак на Санторини, на еден месец се одложуваат сите градежни активности.

Според грчките медиуми, на островот Миконос веќе се потврдени два случаи на Ковид-19.