петок, 3. јули 2020. Вести денес: 193
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

Во живо

Мицкоски на средби со граѓаните на Бутел

home Регион

Полицијата во Бугарија заплени оружје повеќе отколку што поседува специјалната единица

Полицијата во Бугарија заплени оружје повеќе отколку што поседува специјалната единица

Бугарските власти запленија голема количина оружје и муниција за време на полициски рации во Софија и во село во централниот дел од државата.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов нагласи дека оружјето конфискувано од полицијата е со висок квалитет и количината е поголема од оружјето достапно на специјалната единица.

Полицијата пронашла автоматски пушки, митралези, лансирни гранати и десетици илјади куршуми. Според првични информации, оружјето е произведено во фабрика во централна Бугарија. Полицијата соопшти дека е уапсен еден човек.

Парламентарни избори 2020