среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 16
home Регион

Поларна бура во Хрватска и Словенија, торнадо кај Виена (ВИДЕО)

Поларна бура во Хрватска и Словенија, торнадо кај Виена (ВИДЕО)

По летните температури некарактеристични за овој дел од годината, делови на Хрватска ги зафати поларна бура проследена со грмотевици.

Невремето вчера прво го зафати Горски Котар, па крајниот северозапад на земјата, а во текот на вечерта зафатило и делови на Славонија, Меѓимурје, но и средна Хрватска.

Во околината на Виена во Австрија пак, е забележано торнадо. Го снимил Австрец и го испратил на страницата Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich (AWÖ), на која се објавуваат актуелни временски прилики.