вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Регион

Поднесено обвинение против Беливук и 30 лица, доказите на повеќе од 300 страни

Поднесено обвинение против Беливук и 30 лица, доказите на повеќе од 300 страни

Против Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и 29 други лица припадници на нивната екипа, денеска Обвинителството за организиран криминал поднесе обвинение, јавуваат српските медиуми.

Повеќе од 320 страни со докази и останато обвинение се испратени во судот на потврдување, пренесуваат медиумите.

Во овој момент криминалната екипа е обвинета за пет убиства, нелегално поседување и дистрибуција на оружје и наркотици, киднапирање и силување.

Претходно, полицијата откри ДНК примероци во викендица во Ритопек во машина за мелење месо. Се работи за лица кои се водат за исчезнати, а за кои оправдано постои сомнеж дека се убиени од припадниците на кланот на Беливук.

Коронавирус