сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Регион

Почна вакцинацијата во „Ушче“, голема гужва уште пред 8 часот, а првите 100 добија подарок (ВИДЕО)

Во трговскиот центар „Ушче“ во Белград во 9 часот е отворен масовен пункт за вакцинација, каде што граѓаните можат да се вакцинираат против ковид-19 без претходно закажување, и ќе можат да изберат една од моментално достапните вакцини.

Процесот на вакцинација ќе се одржи на 3-тиот кат во трговскиот центар во областа над киното. Контролниот пункт ќе биде отворен секој ден од 9 до 21 часот, а се проценува дека може да се вакцинираат околу стотина лица на час.

Околу 8 часот се формираше огромна гужва бидејќи беше најавено дека првите 100 вакцинирани граѓани ќе добијат ваучер за подарок. Така, денес, првите 100 вакцинирани лица ќе добијат ваучер вреден 3.000 динари за шопинг во трговскиот центар.

Акцијата продолжува утре кога првите 50 вакцинирани ќе добијат ваучер за шопинг, но во вредност од 5.000 динари, а првите 100 вакцинирани во сабота ќе добијат пакет подароци.

Пејачката Јелена Карлеуша прва се вакцинираше на новоотворениот пункт, а на контролниот пункт дојде со заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ.

Контролниот пункт го подготвија Градскиот институт за јавно здравје и Градот Белград. Министерството за здравство обезбеди лекари и медицински сестри, и вакцините Институтот за јавно здравје „Батут“.

Секретаријатот за вонредни ситуации ја обезбеди опремата за контролниот пункт, додека просторот го обезбеди трговскиот центар „Ушче“. Градскиот тим за вакцинација го води секретарот за социјална заштита, Наташа Станисављевиќ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека сите кои ќе се вакцинираат или веќе се вакцинираа ќе добијат дополнителна парична помош.

Вакцинираните ќе добијат еднократно по 3.000 динари.

Целта е да ги стимулира тие кои се одговорни прво кон своето, а потоа и кон здравјето на најблиските.

– На ваков начин сакаме да дојдеме до колективен имуниитет и да се посветиме на работата – вели Вучиќ.

Коронавирус