среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Регион

Почна уривањето на оштетените згради во Петриња

Почна уривањето на оштетените згради во Петриња

Во Петриња, хрватскиот град – најтешко погоден од земјотресот со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала, почна уривањето на оштетените згради од потресот.

Најмалку 50 згради во центарот на Петриња мора да се урнат, бидејќи претставуваат опасност за безбедноста на граѓаните.

Во меѓувреме, тлото не се смирува, регистрирани се нови вторични потреси, а властите прават проценка на материјалната штета. (МИА)

Коронавирус