сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 56
home Регион

Починале 40 лица: Коронавирусот дивее во соседството, близу 2.000 новозаразени

Починале 40 лица: Коронавирусот дивее во соседството, близу 2.000 новозаразени

Коронавирусот во последните 24 часа во Србија е потврден кај 1.884 лица, а истовремено како последица на овој вирус починале 40 пациенти.

Тестирани се 15.843 лица. На респиратор се приклучени 180 пациенти.

Во Србија во моментов се хоспитализирани 3.391 пациент.

Од почетокот на пандемијата, починале 11.995 луѓе. Тестирани се вкупно 6.911.480 луѓе.