недела, 5. декември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Почина српскиот патријарх Иринеј

Почина српскиот патријарх Иринеј

Патријархот на Српската православна црква Иринеј (90) почина денеска во Воено медицинскиот центар Карабурма, јавуваат српските медиуми.

Патријархот Иринеј беше хоспитализиран на 5 ноември поради коронавирус откако неговата здравствена состојба се влошила. За неговиот живот се бореа руски и српски лекари.

Беше избран за патријарх на СПЦ на 22 јануари 2010 година.

Коронавирус