понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 89
home Регион

Почина поранешниот грчки претседател Папуљас

Почина поранешниот грчки претседател Папуљас

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, почина денеска на 92 годишна возраст.

Папуљас беше шеф на државата во два мандари до 2005 до 2015 година.

Ројтерс пренесува дека Папуљас беше министер за надворешни работи во два наврати.

Претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу му оддаде признание на Папуљас поради неговата улога во пружањето отпор во Втората Светска војна во Грција во период од 1967 до 1974 година.

Коронавирус