вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 46
home Регион

Почина главниот уредник и еден од основачите на агенцијата Бета

Почина главниот уредник и еден од основачите на агенцијата Бета

Главниот и одговорен уредник на новинската агенција Бета, Драган Јањиќ ненадејно почина денеска на 65-годишна возраст.

Јањиќ беше долгогодишен уредник и еден од основачите на оваа новинска агенција.

Својата новинарска кариера ја започна во агенцијата Танјуг, каде работеше од 1983 до 1994 година како новинар, репортер и уредник.

Тој е еден од основачите на агенцијата Бета, во која од 1994 до 2000 година беше уредник на Внатрешната редакција и заменик главен и одговорен уредник, а од 2000 до 2007 година главен и одговорен уредник.

До 2008 година Јањиќ беше заменик министер за култура и информирање на Србија, а од 2008 до 2010 година беше заменик главен уредник на весникот Политика. Од 2010 до 2016 година беше советник за медиуми на Заштитниците на граѓаните.

Во агенцијата Бета се врати во 2016 година на местото главен и одговорен уредник.

Јањиќ беше член на Независното здружение на новинари на Србија, Комисијата за заштита на новинарите и еден од иницијаторите за основање независен синдикат на новинари и член на синдикатот Независност.

Коронавирус