сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Регион

Почина 4-годишното девојче кое што таткото го оставило на пеколните температури во затворен автомобил

Почина 4-годишното девојче кое што таткото го оставило на пеколните температури во затворен автомобил

Почона 4-годишното девојче кое што работниците го пронашле во затворен автомобил во селото Ровињско во Хрватска.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, девочето починало како последица од топлотниот удар и дехидрација, пошто и биле оштетени и виталните органи.

Од полицијата за медиумите рекле дека повеќе не се надлежни за давање на информаци и ги упатија на одговори во обвинитеслството во Пула.

Инаку, на 4.јули во попладневните часови татко то го оставил девојчето во загреаниот автомобил за да не ја буди а притоа не ја уклучил ни климата во истиот. А ги затворил сите прозори со цел да не влегува прашина од градилиштето.

Како што раскажуват мештаните, после два часа девојчето во безсознание го пронашле работниците, пошто е повикана и Брза помош, итно е пренесена во Општата болница во Пула, но за жал девојчето не успеа да преживее.

Коронавирус