петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 111
home Регион

По пет месеци борба од страшната автобуска несреќа 16-годишната Лена ја загуби битката

По пет месеци борба од страшната автобуска несреќа 16-годишната Лена ја загуби битката

Лена Илиќ (16) е осмата жртва од страшната автобуска несреќа која се случи на 21 декември минатата година кога воз удри дирекно во автобус на „Ниш Експрес“ кај селото Долно Меџурово.

После големата борба на лекарите да ја одржат во живот, девојката почина синоќа на Клиниката за Интензивна нега и неврохирургија, организмот неможел да издржи повеќе. Инаку, таа се здобила со тешки телесни повреди.

Како што пренесуваат српските медиуми, кај девојката дошло до мозочно крварење од здобиените тешки повреди. Неколку месеци таа комуницирала само со очите и само на тој начин реагираше на околината.

Ова ученичка од Уметничката школа во Ниш е трето дете кое почина после стравичната несреќа која се случи на 21 декември околу 07.45 часот.

Коронавирус