сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 16
home Регион

По 13 години казна затвор за лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници за формирање криминална организација

По 13 години казна затвор за лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници за формирање криминална организација

Лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници од партијата, добија 13 години затворска казна за формирање криминална организација, јави дописничката на МИА од Атина.

На денешното рочиште, судијката ги соопшти казните за сите 50 обвинети во судскиот процес.

Еден поранешен пратеник наместо 13 доби, 10-годишна затворска казна, додека пак за учество во криминална организација, поранешните пратеници добија од пет до седум години затвор.

Убиецот на музичарот Павлос Фисас, доби доживотна затворска казна.