четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 184
home Регион

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Според него, „ОМО Илинден е провокација кон новиот македонски премиер Димитар Ковачевски“.

-Најдоброто нешто за Бугарија е да има добрососедство, да има отворени граници, РС Македонија да биде демократска земја, да се ослободи од корупцијата и да има пристап до фондовите на ЕУ и Бугарите да бидат заштитени таму. Ова е долгорочната стратегија за која се бориме, но се согласувам – тоа не треба да се прави со игнорирање на бугарските интереси, рече Petkov.

Коронавирус