недела, 5. декември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС.

Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот. До изборот на новиот поглавар на Српската православна црква (СПЦ), наследникот на патријархот Иринеј, неговите должности ќе ги извршува Синодот на СПЦ, со кој ќе раководи најстариот член. Изборот на патријарх се врши најдоцна во рок од три месеци од денот кога престолот на патријархот е испразнет. Правилата предвидуваат новиот патријарх да се избира на Собор, „на апостолски начин“, со ждрепка, помеѓу тројцата кандидати со најмногу гласови. За време на претходниот избор, најмногу гласови доби митрополитот Амфилохије.

По повод смртта на патријархот Иринеј, сочувство до Синодот на СПЦ, свештените лица, монаси и верниците на Српската православна црква испратија официјални лица на Србија и регионот, како и политички партии.

Во катедралната црква Свети Архангел Михаил во Белград се одржа помен за патријархот Иринеј.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, медиумите пишувајќи за дејноста на патријархот Иринеј наведуваат да „поради настаните на меѓународно црковно и политичко ниво, СПЦ станала вознемирена – дали украинскиот спор меѓу Вселенскиот патријарх и Московската патријаршија може да се прелее на нејзините делови во Северна Македонија, Црна Гора и пошироко во дијаспората каде што има своја организација.„

-Патријархот Иринеј беше јасен во својот став дека СПЦ смета да Руската црква е во право кога го обвинува патријархот Вартоломеј за „упаѓање на нејзина канонска територија“ во Украина и давање автокефалност на одредени црковни организации надвор од правилата, пишува Н1.

Оваа година СПЦ беше скоро целосно обележана со коронавирусот. Неодамна почина митрополитот црногорски и приморски Амфилохије, претходно ваљевскиот епископ Милутин, а заразени се и повеќе епископи.

Српскиот патријарх Иринеј (90) умре утринава во Белград од компликации со коронавирусот, а во болница заврши четири дена по погребот во Црна Гора на митрополитот Амфилохије, кој почина на 30 октомври од последици од ковид-19.

Коронавирус