четврток, 6. август 2020. Вести денес: 152
home Регион

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

По денешната маратонска седница на косовското собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, откако претходно тојбез претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК на партијата на Иса Мустафа.

Вечерва со 82 гласа за, 32 гласа против и еден воздржан косовските народни избраници му изгласаа недоверба на владата на Албин Курти.

Коронавирус