сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 37
Во живо

Протест во Скопје – „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Регион

Оваа соседна земја од вторник оди во мини карантин

Оваа соседна земја од вторник оди во мини карантин

По примерот на мерките воведени во Франција и Германија од вторник, во Грција стапуваат во сила нови ограничувања, но не во целата држава, туку во регионите со лоша епидемиолошка слика и зголемен број нови случаи.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во телевизиска порака до граѓаните за вториот бран на пандемијата, ги соопшти новите мерки за заштита на јавното здравје, а во мини карантин, еден месец влегуваат Северна Грција и областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина.

Освен полицискиот час од полноќ до 5 часот, се затвораат кафулињата, рестораните, кината, театрите, судовите, археолошките локалитети и музеите, фитнес центрите… Отворени ќе бидат продавниците, фризерските салони, хотелите и училиштата и нема да се забрани движење меѓу регионите.

Коронавирус