вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 110
home Регион

Оваа соседна држава ги отвори воздушните граници: Визер ги обнови летовите до овие европски аеродроми!

Оваа соседна држава ги отвори воздушните граници: Визер ги обнови летовите до овие европски аеродроми!

Авиокомпанијата Визер ги обнови летовите до аеродромот во бугарскиот град Варна од Ајндховен (Холандија), Дортмунд (Германија) и Лондон (Велика Британија). Трите лета се планирани за вечерва.

По тој повод, Регионалната здравствена инспекција наложи во времето на слетување на трите авиони, во зградата на аеродромот да присуствуваат инспектори кои ќе мерат телесна температура на патниците и ќе им дадат летоци со упатства и услови за карантинот. Сите пристигнати патници ќе треба да останат во 14-дневен карантин, бидејќи доаѓаат од региони ризични во однос на ширењето на Ковид-19.

Коронавирус