вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 186
home Регион

Оваа балканска држава дополнително ги попушта мерките: Продолжено работното време на угостителските објекти

Оваа балканска држава дополнително ги попушта мерките: Продолжено работното време на угостителските објекти

Поради поволната епдемиолошка состојба во Хрватска, од утре, односнно од полноќ, кафулињата, пекарите и јавните собири може да работат до 24 часот. Укината е и забраната за тренирање и натпреварување во затворен простор.

Во пресрет на европското првенство се препорачува во да не се организираат масовни собири за гледање на фудбалски натпревари.

Се препорачува масовните јавни собири и манифестации да се избегнуваат и за време на туристичката сезона, бидејќи поентата е, како што е објаснето, да се користи сè што дозволува епидемиолошката состојба, но на контролиран начин.

Коронавирус