вторник, 28. март 2023. Вести денес: 116
home Регион

Ова е доказ дека ужасните пожари во Грција се подметнати: Се појави снимка од човек кој пали дрва

Ова е доказ дека ужасните пожари во Грција се подметнати: Се појави снимка од човек кој пали дрва

Експертите, со оглед на начинот на тоа како пламна пожарот во Грција, мислат дека е подметнат.

Видео снимката која ја направија туристи во оваа земја, а на која се гледа непознато лице како пали дрвја, можеби е доказ сомнежот да се оправда.

Одредени грчки медиуми повикувајќи се на неофицијални извори објавуваат дека зад подметнувањето на пожарот стојат мигранти кои незадоволни од третманот на грчките власти се решиле на ваков чекор.

Во меѓувреме, грчката полиција денеска уапси четири лица. Медиумите претходно известија дека лицата се уапсени заради подметнување на пожари.

Осомничените на возраст од 22 до 26 години, ги уапсиле припадници на мотоциклистичката единица на грчката полиција, откако разбиле во еден дом на евакуирани жители, пренесуваат грчките медиуми.

loading...