четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 118
home Регион

Отстранетите бисти на грчки херои за обединување со Македонија ќе бидат поставени повторно во Солун

Отстранетите бисти на грчки херои за обединување со Македонија ќе бидат поставени повторно во Солун

Неколку статуи на херои од македонската борба за обединување со Грција во раните дваесетти век, како што ги нарекуваат Грците, треба да се постават на видно место на плоштадот во Солун, објави градоначалникот на градот во понеделникот.

Пред неколку години беа отстранети мермерните бисти на грчките борци како Телос Аграс, офицер на хеленската армија и Георгиос Воланис од плоштадот „Македонкахон“.

Сепак, ова беше сторено само така што може да продолжат работите на солунското метро.

Сепак, и покрај фактот дека работите се завршени, статуите сè уште не се вратени. Наместо тоа, од некоја непозната причина, на нивно место, всушност, беше создадено игралиште и статуите оставија да пропаѓаат на отворено, пред магацин на солунскиот совет, пишуваат грчките медиуми.

Некои критичари тврдат дека статуите биле напуштени во обид да се смири Македонија за време на напнатите преговори меѓу Атина и Скопје што доведоа до договорот од Преспа, кој беше потпишан во 2018-та година.

Сепак, градоначалникот на Солун Константинос Зервас вети дека статуите ќе бидат поставени повторно.

„Тие ќе бидат трајно поставени на плоштадот што го носи нивното име. Ова е најмалку што можеме да направиме како општина за оние што се бореа за Македонија и Грција “, рече градоначалникот.

Церемонијата за славење на новото поставување на статуите ќе биде закажана во блиска иднина, додаде Зервас.

Локални избори 2021