вторник, 18. јуни 2019. Вести денес: 116
home Регион

Осуммина повредени при експлозија во рафинеријата во БиХ

Осуммина повредени при експлозија во рафинеријата во БиХ

Осум лица се повредени минатата ноќ при експлозија и пожар во рафинеријата за нафта во Босански Брод, во северна Босна и Херцеговина, во близина на границата со Хрватска.

Пожарот во рафинеријата е изгаснат за неколку часа. Повредените се со лесни повреди, но ќе останат во болница за натамошно следење на состојбата.

Властите не соопштија детали за причината за експлозијата.

Рафинеријата во Босански Брод е единствена рафинерија во Босна и Херцеговина. Таа е сопственост на руската компанија „Зарубжњефт“ и вработува околу 900 лица.