сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 95
home Регион

Од утре Софија ги затвора ноќните клубови

Од утре Софија ги затвора ноќните клубови

Од утре сите ноќни клубови во главниот град на Бугарија ќе бидат затворени. Мерката ќе важи во следните две недели, објави градоначалничката на Софија, Јорданка Фандакова.

Одлуката доаѓа по состанокот со општинскиот штаб и врз основа на зголемените случаи на Ковид-19 и хоспитализираните пациенти во Софија, јави агенцијата БГНЕС.

Фандакова ги повика компаниите во Софија, доколку има можност, да им дозволат на своите вработени да работат онлајн. (МИА)

Коронавирус