вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Регион

Од мирни протести Рама се брани со водени топови (ФОТО)

Од мирни протести Рама се брани со водени топови (ФОТО)

Поголемиот дел од Тирана е блокиран, а опозициската Демократска партија најави дека протестите ќе траат околу четири часа. Собирот е во тек, а поголемиот дел од полициските сили се под полна опрема за разбивање демонстрации. Се забележуваат и засилени контроли и водени топови на улиците.

Незадоволството од моменталната ситуација во земјата и поврзаноста на државата со органзираниот криминал за организаторите се главна причина за излегување на улица. Љуљзим Баша најави дека протестите ќе бидат мирни.

Амбасадата на САД во Тирана издаде соопштение во кое препорачува се избегнува маршрутата на протестите и задржување на поголемите плоштади во градот.

Коронавирус