четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 189
home Регион

Од Грција во Германија заминаа 66 бегалци, меѓу кои и деца без придружба

Од Грција во Германија заминаа 66 бегалци, меѓу кои и деца без придружба

Вкупно 66 бегалци, меѓу кои 18 деца без придружба, од Грција заминаа во Германија во рамки на програмата за релокација на признати бегалци во земји од Европската унија, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за миграција и азил на Грција соопштуваат дека во последниот месец од Грција во Германија заминале 149 бегалци и 100 деца без придружба.

Коронавирус