среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 85
Во живо

Изјава на Мицкоски и Папазов

home Регион

Обвинителството во Тирана почна истрага за двете самоубиства на пациенти во болницата Ковид два

Обвинителството во Тирана почна истрага за двете самоубиства на пациенти во болницата Ковид два

Обвинителство во Тирана почна истрага во врска со случаите на самоубство на двајца пациенти, кои животот си го одзеле со фрлање од болницата „Шефќет Ндроќи“, наречена болница Ковид два, јави дописничката на МИА од Тирана.

Истрагата почна по синоќешниот инцидент, кога 65-годишен пациент заразен со Ковид-19 се самоуби со фрлање од четвртиот кат на болницата. Првиот случај е од 13 август кога се самоуби 29- годишен пацинет од Драч, кој скокнал од третиот кат на болницата.

– Обвинителството почна истрага по обвинувањата за лекарска негрижа, за што постои запис од телефонски разговор, каде 65 – годишниот пациент на свој близок му се жали за она што го видел и доживеал во болницата и дека да знаел што го чека никогаш не би дошол, пренесува агенцијата Балкан веб.

На роднината му кажува дека телефонот го обезбедил од друго лице на кое за тоа му платил одредена сума пари и оти има само пет минути за разговор.

Топ чанел телевизија уште пренесува дека и двајцата пациенти биле во тешка психолошка состојба, што барало дополнителна грижа. Обвинителството веќе ги подигнало болничките картони на двајцата паценти и се води истрага како се третираат пацентите во оваа болница. Лекарите кои синоќа биле на должност дале изјави во полиција.

Во оваа и Инфективната клиника моментно хоспитализирани се 185 пациенти заразени со Ковид-19, при што 22 се на интензивна терапија, а осум се интубирани. (МИА)

Локални избори 2021