сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Регион

Новоизбраната грчка претседателка денеска ќе положи свечена заклетва

Новоизбраната грчка претседателка денеска ќе положи свечена заклетва

Новоизбраната претседателка на Грција, Екатерини Сакеларопулу, во 11 часот по локално време, во грчкиот Парламент ќе положи свечена заклетва, а веднаш потоа, во претседателската палата и официјално ќе ја преземе функцијата од Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА од Атина.

Мерките и превенцијата од коронавирусот во Грција, донесе промени во предвидените манифестации за примо – предавањето на функцијата. Па така, на свечената заклетва во Парламентот, наместо 1000, колку што беше првично планирано, ќе бидат поканети само 100 лица, а Сакеларопулу го одложи приемот за честитки, закажан за утре.

За Прокопис Павлопулос вчерашната церемонија на палењето на олимпискиот оган во античка Олимпија беше негов последен јавен настап во функција претседател на Грција.

Екатерини Сакеларопулу на 22 јануари 2020, на гласањето во Парламентот, со широко мнозинство, со поддршка од три партии, со 261 глас, 61 повеќе од потребните 200, беше избрана за прв жена претседател на Грција.

Позитивно гласаа пратениците од Нова демократија, СИРИЗА и Движење на промена, а „присутни“ гласаа 33 пратеници од МЕРА25, Комунистичката партија на Грција и Грчко решение.

Соопштувањето на резултатите од Претседателот на Парламентот беше проследено со аплауз од присутните пратеници.

Сакеларопулу е осми претседател на Грција.