среда, 25. мај 2022. Вести денес: 166
home Регион

Нови шест случаи на коронавирус во Словенија

Нови шест случаи на коронавирус во Словенија

Во медицинските центри во Словенија вчера се направени вкупно 683 тестови за новиот коронавирус, од кои позитивни биле само шест, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Бројот новозаразени е идентичен како ден претходно, а тоа за лекарите е уште една потврда дека ширењето на вирусот во земјата дефинитивно е ставено под контрола и е значително намалено.

Од Ковид-19 болнички се лекуваат вкупно 78 пациенти, а поради потешка форма на болеста на одделенијата за интензивна нега се третираат 24 пациенти.

Изминатите 24 часа како последица од инфекцијата починаа уште три лица, а двајца оздравеле.

Коронавирус