четврток, 23. мај 2019. Вести денес: 59
home Регион

Новата транша помош за Грција одложена за еден месец

Новата транша помош за Грција одложена за еден месец

Министрите за финансии на еврозоната го одложија за еден месец исплаќањето на новата транша финансиска помош за Грција поради недоволни реформи.

Еврокомесарот за економија и финансии, Пјер Московиси, по вчерашниот состанок на Еврогрупата синоќа рече дека е уверен дека до следниот состанок во април ќе можат да бидат ослободени парите. Откако Грција излезе од третата програма за спасување во јуни 2018, министрите за финансии одобрија ослободување на дополнителна помош за Атина, но под одредени реформски услови.

Оваа транша изнесува една милијарда евра.

Грчките власти имаат задача да спроведат уште три претходни мерки за да добијат зелено светло од Европската Унија.

Министрите за финансии сепак констатираа позитивен напредок во земјата и веруваат дека до следниот месец Атина ќе ги имплементира бараните реформи, со што ќе се одобри ослободувањето на новата транша.