среда, 2. декември 2020. Вести денес: 11
home Регион

Нова снимка од земјотресот кој ја погоди Албанија: Камерите забележаа хорор (ВИДЕО)

Нова снимка од земјотресот кој ја погоди Албанија: Камерите забележаа хорор (ВИДЕО)

Бројот на жртви постојано расте после катасрофалниот земјотрес во Албанија, а бројот на повредени достигна и до 650 лица. Граѓаните на Драч ноќта ја поминаа во шатори или во автомобили, а во Албанија е прогласено и ден на жалост.

На социјалните мрежи се појавија многу снимки на кои се гледа како изгледал потресот, а сега се појави ново. Имено камерите во една редакција сниија како се тресе целото студио.

Бидејќи земјотресот беше многу рано, во стуиот нема никој, но по мебелот може да се забележи колку бил силен потресот. Потсетуваме дека земјотресот беше со јачина од 6,4 степени По Рихтер и се почувствува во целиот Балкан.

Ова е најсилниот земјотрес која ја погоди Албанија во послените 40 години.

Коронавирус