вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 159
home Регион

Нов земјотрес во Петриња: Повторно се тресеше тлото во Хрватска

Нов земјотрес во Петриња: Повторно се тресеше тлото во Хрватска

Нов земјотрес е регистриран во Бановина, на 9 километри југозападно од Сисак.

Според податоците на ЕМСЦ, земјотресот бил 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот е регистриран во 9.03, а се почувствувал во областа Петриња и Сисак.

– Неколку секунди татнеж и треска – напиша еден корисник на Твитер.

Да потсетиме, областа Петриња беше погодена од неколку земјотреси во јануари, со што се израмни градот.

Коронавирус