петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 174
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Свети Николе

home Регион

Нов земјотрес во близина на Петриња

Нов земјотрес во близина на Петриња

Нов земјотрес со интензитет од 3,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска централниот дел на Хрватска.

Епицентарот на потресот се наоѓал повторно кај градот Петриње, соопшти хрватската Сеизмолошка служба.

Истото подрачје синоќа по полноќ го потресе земјотрес со интензитет од 3,9 степени.

На 29 декември 2020 година градот Петриње беше речиси целосно разурнат од катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,2 степена, во кој загинаа најмалку седум лица, а повеќемина беа повредени.

Коронавирус